Jak można obniżyć ratę kredytu walutowego?

kantor internetowy

Posiadając kredyt walutowy co miesiąc martwimy się o wygląd rat. Czy zatem istnieją sposoby na ich obniżenie? Przyjrzyjmy się jakie mamy możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

Jednym z popularniejszych sposobów zmniejszenia rat zaciągniętego kredytu walutowego jest wymiana waluty samodzielnie w kantorach internetowych. Oferują one zazwyczaj znacznie atrakcyjniejsze notowania od banków. Osoba, która chce spłacać raty jednostką kupioną online musi podpisać w placówce bankowej aneks do umowy kredytowej. Jest on darmowy i bank nie może żądać za niego opłaty. Wymiana gotówki, której dokona kantor internetowy jest szybka i tania. Jako, że posiadają one rachunki w wielu bankach, mogą wysłać swojemu użytkownikowi walutę z rachunku w tym samym banku, w którym spłaca on kredyt. To powoduje, że operacja odbywa się bez zbędnych prowizji i błyskawicznie.

Drugim sposobem na zmniejszenie raty jest wydłużenie okresu spłaty. Placówki bankowe dość chętnie podchodzą do tej opcji. Taka zmiana powoduje wzrost płaconych odsetek. Jeśli nasze zobowiązanie mamy zaciągnięte na okres 10 lat, to perspektywa wydłużenia go do 20 lat jest dla banku zarobkiem, a dla nas wiąże się z niższą miesięczną ratą. Zaznaczmy przy tym, że obecnie nie można przedłużyć kredytu na dłużej niż 35 lat.

Można jeszcze pokusić się o negocjacje z bankiem w sprawie marży kredytowej. Jednak opcja obniżenia zysków związanych z udzielonym kredytem nie jest korzystna dla placówki i bardzo rzadko wyraża on na nią zgodę.