Dlaczego kursy walut w Internecie są bardziej atrakcyjne? – Część II

kantor

Wymiana walut w tradycyjnych kantorach i bankach jest zazwyczaj droższa niż kantorach online. Wynika to z tego, że są większymi instytucjami, powiązanymi z innymi podmiotami gospodarczymi. Właściciele kantorów stacjonarnych ustalając spread, biorą pod uwagę koszty prowadzenia działalności (czynsz, ochronę, liczbę klientów i pracowników). Tymczasem kantor online nie tylko nie generuje kosztów, ale też i umożliwia wymianę waluty ludziom z różnych zakątków świata 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Działalność kantorów online to zazwyczaj tylko transakcje walutowe, w związku z czym mogą one zaproponować klientom lepsze warunki wymiany. W przypadku placówek stacjonarnych średni spread wynosi około 2,50% – 2,60%. W instytucjach bankowych może być nawet dwukrotnie wyższy.

W kantorach internetowych mamy dodatkową możliwość negocjacji, programy lojalnościowe dla stały klientów, promocje i zniżki.

Podsumowując, warto wiedzieć czym jest spread i umieć go obliczyć, bo dzięki temu na transakcji możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.